Denisa Petráš

Vylieč sa a ži naplno

Požičiavanie búnd na horách, drzé opice, čínske víno a karaoke, tak tam vás vždy niečo prekvapí!

V Číne strávite týždeň, ale zážitkov máte toľko akoby ste tam boli mesiac. Je to každodenné dobrodružstvo. V jeden deň vidíte čínske opice v horách s ostrými zubami, potom idete do čínskej SPA, zaspievate si karaoke v cluboch, skúšate jesť s priateľmi s okrúhlymi točivými stolami, a pri tom vyskúšate aj Pekingskú kačku. Dobrodružstvo môže začať.

1. Čínsky jazyk

Keď by ste sa niekedy vybrali do Číny, keď sa situácia ukľudní, tak vám odporúčam naučiť sa aspoň niekoľko úplne základných čínskych fráz. Budete prekvapení, ako tak potešíte Číňanov, keď im poďakujete v čínštine. My sme boli tiež naučení zopár frázičiek a žali sme s nimi veľký úspech. Dokonca sa chodili niekoľko mesiacov aj na čínštinu, až kým sme si uvedomili, že čínština nemá nič spoločné s našim alebo iným európskym jazykom, takže sa samozrejme aj ťažšie učí.

Čínsky jazyk ma 4 rôzne tóny a čínske znaky neznamenajú iba jedno slovo, jedno slovo môže byť tvorené z viacerých čínskych znakov s rôznymi významami.

My sme sa učili mandarínsku čínštinu, ktorou sa hovorí v Číne a aj na Taiwane.

Jeden z našich čínskych priateľov nám raz daroval aj krásnu kaligrafiu (výtvarné umenie písať štetcom čínske znaky). Kaligrafia má tiež svoje pravidlá, ťahy nemôžu vytŕčať, nie je jedno ako štetec umelec priloží, nie je jedno, kde sa daný znak začne písať… Danú kaligrafiu sme si dali zarámovať a doteraz ju máme.

Učitelia čínštiny na Slovensku

Učiteľov čínštiny sme mali dvoch, na začiatku jednu Číňanku Dani na Sibírskej ulici, a neskôr Slováka Juraja Hrdinu, ktorý teraz už myslím žije v Paríži a je šťastne ženatý.

On nám odporúčal stránku nciku.com nahrať do telefónu pred cestou do Číny. Napriek všetkej našej snahe komunikovať nám niekedy niektorí Číňania nerozumeli vôbec nič.

Čajové polia

Mne sa stala taká príhoda, že sme práve niekam v Číne šli po mestskej diaľnici v čínskom taxi. Dostali sme sa do obrovskej čínskej zápchy a ja som bohužiaľ musela ísť na toaletu. Po nejakom čase, keď som vedela, že to ešte dlho potrvá som sa opýtala taxikára, či môže odbočiť z diaľnice, lebo nutne potrebujem ísť na wc. On sa na mňa iba usmial a s výrazom ,,Jasné rozumel som“, pokračoval tak ako aj pred tým. Samozrejme sme vtedy všetci v aute použili všetko čo sme mali mobily, ruky, nohy na komunikáciu ale nič. Nerozumel nám ani slovo.

Vždy majte pri sebe preložené frázy v čínštine alebo obrázky!

Tak sme nakoniec opäť museli zavolať nášmu čínskemu priateľovi, aby mu v čínštine povedal, čo sme od neho chceli. Mali ste ma vidieť, ako som letela na tú toaletu, kde sme prišli. Boli mi jedno, že všetci na mňa pozerali ako na marťana.

Šťastie praje pripraveným, v Číne to platí dvojnásobne

Takže týmto som chcela povedať, v Číne treba mať úplne všetky dostupné prostriedky na dorozumenie, aj fotografie jedla toalety hotela nápojov, proste hocičo, čo vám môže pomôcť vypýtať si čo chcete.

Kedysi som si myslela, že naučiť sa niektoré európske jazyky je veľmi ťažké, stačilo mi pár mesiacov učenia sa čínštiny a už mi to také ťažké vôbec nepripadá.

Keď sa napríklad naučíte taliančinu, tak viete ňou pekne naviazať na francúzštinu alebo na španielčinu. Tiež anglický jazyk má niečo podobné s nemeckým jazykom. Čínština však nemá nič podobné ničomu, takže sa treba učiť všetko nanovo.

2. Čínske SPA a masáž chodidiel

V Číne sme mali to šťastie vyskúšať si čínske saunovanie a SPA. Muži aj ženy sú v ňom zvlášť, takže som zostala sama s malými Číňankami, ktorým som nerozumela ani slovo. Mala som tam byť úplne nahá, dostala som len také malé priesvitné spodné prádlo.

Na začiatku procedúry ma začali drhnúť nejakým tvrdým peelingom. Vydrhli mi ním celé telo tak, že celá moja koža bola červená ako paradajky. Potom ma niečím natreli a poslali ma saunovať sa, sprchovať a všetko ostatné. Bol to veľmi zaujímavý zážitok, ktorý vám určite odporúčam.

Umenie vyrezávania z nefritu a iných polodrahokamov, na spodku je drevený podstavec

Masáž chodidiel vás postaví na nohy

V jeden deň sme dostali možnosť dostať masáž chodidiel na hoteli. Aké bolo moje prekvapenie, keď ma milá pani chcela obariť skoro vriacou vodou. Pre nich je to asi v poriadku vložiť chodidlá do vriacej vody, pre mňa však nie (niečo podobné som si všimla aj keď Číňania pijú vriaci čaj úplne bez problémov). Keď ma pochopila, že treba počkať tak som sa trochu uvoľnila. Ďalšie prekvapenie ma však čakalo pri masáži chodidiel takou silou, že som myslela, že mi prstami prerazí cez chodidlo. Podľa čínskej medicíny je vhodné masírovať chodidlá, takúto použitú silu som však  naozaj nečakala.

3. Čínske drzé opice na Žltých horách

V jeden jesenný deň sme sa dostali na Žlté hory, boli sme z toho veľmi šťastní. Bol to sem môjho otca dostať sa na tieto nádherné hory, ktoré môžete vidieť na veľa čínskych obrazoch po reštauráciach a múzeách. Vidíte tam skaly a stromy týčiace sa až do neba.

Akvária v reštaurácii, výber toho čo si môžete objednať

Na čínskych horách existujú požičovne búnd! Nemusíte brať vždy všetko.

Na tento výlet sme sa patrične (na Slovákov normálne) pripravili. Zobrali sme si dobré bundy, nepremokavé topánky aj nohavice. Keď sme však videli Číňanov v sakách a Číňanky v opätkoch už sa nám zdalo, že sme to trochu prehnali. Na naše prekvapenie ľudia v oblečení z kancelárie zamierili k požičovni búnd a mali po probléme s oblečením (dosť praktické nemyslíte?).

Po ceste nám ponúkali aj čaje a rôzne snacky na zahryznutie. Po čase nám došlo, že síce máme skvelú výbavu na hory, tak nám reálne je nanič, pretože vonku bolo teplo, začalo pršať a k tomu ešte aj tá vysoká vlhkosť. Bolo jedno čo nepremokavé sme na sebe mali (vrátane pršiplášťov kúpených tam na mieste), vlhkosť sme mali všade.

Neskôr bol vrchol výletu vtedy, keď s blízkej skaly na mňa vytiekol malý prúd vodopádu, takže som bola už úplne mokrá.

Napriek tomu, že nám počasie nevyšlo sme zažili pekné výhľady a celé to bolo naozaj super dobrodružstvo.

Najviac nás fascinovali práve divé opice, ktoré boli na prvý pohľad milé, chlpaté, ale až neskôr sme zistili, že boli aj veľmi agresívne, drzé a s ostrými zubami.

Divé opice kradnú jedlo aj veci. Pozor na ne!

Jednému turistovi ukradli fľašu Coca Coly, zapichli tam tie svoje špicáky, a potom si prúdom púšťali sladký nápoj priamo do papule.

Adrenalín však začal až potom, ako jednej naivnej turistke opičí samec ukradol celú kabelku so všetkými jej dokladmi, kľúčmi a s telefónom. Keď ste si mysleli, že opica sa tak ľahko vzdá svojej trofeje, tak to ste sa veľmi mýlili. Opičiak na všetkých ceril ostré zuby a nikto nechcel, aby ho v strede Žltých hôr pohrýzla divá vreštiaca opica. Dievča plakalo, ale nič nepomáhalo. Nakoniec sa niekomu však podarilo samca nalákať na nejaké chutné jedlo a kabelku pustil (ešte šťastie že iba na chodník a nie do priekopy, ktorá bola všade okolo).

4. Čínske karaoke na Nový rok

Pred niekoľkými rokmi sme sa ocitli v Číne práve na Nový rok. Šli sme do podniku, kde boli miestnosti na súkromnú spoločnosť s karaoke a dole pod nami bola diskotéka. Začali sme všetci piť čínske víno v našej VIP zóne, ale mne osobne sa to zdalo príliš izolované od všetkých ostatných, takže som po pár hodinách navrhla, že keď sme už v podniku, kde je dole aj diskotéka, tak by som si aj rada trochu zatancovala. Našťastie súhlasili a ja som za pár minút bola už na parkete s milými Číňankami.

Vo vnútrozemskej Číne ako som už spomínala sú Európania pre všetkých dosť exoti, takže zrazu so mnou tancovalo asi 20 ľudí. Keď sa však začali pridávať aj čínski muži, tak ma z hľadiska bezpečnosti pre moju smolu opäť zavolali do karaoke lóže.

Nikdy nepite čínske víno ešte s ďalším typom alkoholu!

Tam sme už pokračovali s vodkou a nejakým ďalším tvrdým alkoholom z Európy, čo bola nakoniec dosť chyba, lebo zmiešať čínske víno s tvrdým vám určite neodporúčam. Na druhý deň ráno som zažila asi najhoršiu opicu v živote. Už len z toho ako náš čínsky priateľ šoféroval mi bolo zle, musela som vystúpiť pri parku a letieť na záchody, kde mali zas Číňania divadlo. Ďalší krát som zas musela vystúpiť na pumpe (čo sa ukázalo nakoniec ako veľká chyba, pretože len ako som vstúpila na verejné toalety, naplo ma úplne samo do seba).

Potom sme sa konečne dostali do cieľovej rovinky, čo bola v našom prípade jedna pekná pagoda. Tam som sa ledva vyštverala hore a už sa so mnou chceli fotiť čínske rodinky, ktoré Slovenku ešte nikdy v živote nevideli. Pri fotení mi ešte stále nebolo vôbec dobre, ale s tými fotkami naliehali tak, že som sa nakoniec s nimi odfotila.

Takže poučte sa z môjho zážitku s čínskymi karaoke, nemyslite si že práve to ich slabšie čínske víno sa dá kombinovať s iným alkoholom. Nie nedá, akurát vám bude z toho naozaj zle.

5. Okrúhle točivé stoly

Neviete si nikdy čo si máte vybrať a často vám to čo ste si vybrali nechutí?

Žiadny problém, v Číne sa jedáva aj na veľkých okrúhlych stoloch, ktoré sa točia do oboch strán. Takto môže ochutnať všetko a naberiete si iba toľko jedla, koľko naozaj zjete. Pozor však aby ste stolom nekrútili ako kolesom šťastia, lebo je naozaj neslušné, keď si váš priateľ ešte naberá a vy už stolom krútite smerom k vám. Tiež neodporúčam vyjesť nejakú porciu jedla, lebo vám veľmi chutí, ostatní tak nebudú mať šancu ani ochutnať. Určite je to však skvelý zážitok, odporúčam na 100 %.

6. Pekingská kačka nie je naozaj kačka ale niečo úplne iné

Dostali sme pozvánku vyskúšať si ako naozaj chutí pekingská kačka.

Posadali sme si k okrúhlemu stolu, zbiehali sa nám slinky a už sme videli ako kačku doniesli aj s chrumkavou kôrkou. Na naše prekvapenie však kačku odniesli aj preč a my sme zostali prekvapení. ,,Tak čo budeme teda jesť?“ Po pár minútach nám došlo, že zo slávnej pekingskej kačky budeme jesť iba jej chrumkavú chutnú kožu v placke, so zeleninou a s nejakou omáčkou. Spolu to chutilo úplne úžasne. Napriek tomu nám však chýbalo aj to mäsko, ktoré odniesli preč. Tak pozor čo si objednávate, lebo z kačky veľa neuvidíte.

Ďalšie série o exotickej Číne nájdete tu.

Zdieľať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *