Chcete byť ako pravá Parížanka? Chcete byť mama kariéristka či mama, ktorá chce mať svoju individualitu? Vedeli ste, že Francúzky majú svoju pôvodnú váhu späť už po 3 mesiacoch po pôrode? Ako je dôležité schudnutie po pôrode pre Parížanky?
Podľa Pamely Druckerman (kniha A dosť!) sa každá Francúzka už po 3 mesiacoch od pôrodu musí zbaviť svojich nadbytočných kíl? Je to nepísaná magická hranica, od kedy má už vyzerať podobne ako pred pôrodom. Klasická výhovorka mamy s nadváhou ,,Však som ešte na materskej“ sa vo Francúzku vôbec nenosí. Nie je to žiadna ,,ochranná zóna“, kedy sa môžu mamy prejedať a jesť za dvoch. Ako to teda robia priamo v Paríži?
Je to prísne, ale aj nová mamička sa chce cítiť stále atraktívna a cítiť sa tak dobre vo svojom tele. Tlačí na ňu však aj spoločnosť aj jej vlastný manžel. Chce ju mať približne takú ako pred pôrodom, teda nie s 10 kg nadváhy.
Francúzky si na svoju líniu ,,dávajú pozor“ (nehovoria, že držia diétu, ale iba to že si dávajú pozor, čo znie aj lepšie). Nejedia napríklad počas týždňa pečivo. Mamička by už po 3 mesiacoch po pôrode nemala nosiť neustále iba tepláky, mala by sa začať o seba starať.
Parížska mama vždy vyzerá akoby išla práve fotiť do časopisu Mama a ja.
Ďalšia vec, čo ma trochu prekvapila bolo, že každá parížska mamička vyzerá stále ako zo žurnálu. Je skvelo nahodená, urobené vlasy, make up a parfém.
Naša Američanka Pamela naopak nosí väčšinou rozťahané domáce oblečenie, je bez makeupu a čuduje sa ako to môžu tie Francúzsky zvládať? Tak čo v akej kategórii ste vy? Každá z nás si vie nájsť to, čo najviac vyhovuje nám, nášmu manželovi, aj našim deťom.
Ako je na tom vaše vlastné perineum (hrádza po pôrode)?
Gynekologička vo Francúzku sa vás opýta takúto otázku a vy tam len tak stojíte a pýtate sa seba samej. ,,Čo to chce, ako to myslí?“ Toto tkanivo stráca svoju elasticitu po pôrode a výsledkom môže byť inkontinencia. Kvôli tomu a aj kvôli dobrému stavu perinea so svojim manželom Francúzky chodia na lekcie perineálneho zdravia.
Ide o súbor cvikov, ktoré sa naučia so svojou gynekologičkou, aby tam dole boli stále v dobrom stave. Poisťovňa takéto lekcie Francúzkam plne prepláca.
Mamy kariéristky, či mamy, ktoré chcú mať svoju individualitu?
Väčšina Francúzok sa nevzdá svojej kariéry, keď sa im narodia deti. Chcú byť stále súčasťou spoločnosti, stretávať kolegov a hlavne nechcú byť finančne závislé od svojho manžela.
Dáva im to tiež väčšiu istotu, že ak by ich manžel náhodou došiel o prácu, tak budú mať dosť financií z čoho žiť.
Je pravda, že v práci dostávam veľa žiadostí o pomoc rodinám, kde bol muž jediný živiteľ rodiny a keď o prácu došiel, tak rodina nemá na základné potreby. Samozrejme týka sa to iba rodín, ktoré nemajú nič našetrené na takúto neočakávanú udalosť.
Bývajú francúzske maminy na ihrisku pred štvrtou či piatou hodinou poobede?
Zatiaľ čo si zahraničné mamičky myslia, že sa v Paríži zoznámia na ihrisku s ďalšími francúzskymi mamičkami, nie je to isté. Väčšina francúzskych mám už po troch mesiacoch od pôrodu vyzerá skvelo, pretože sa už aj častokrát vracajú do práce. Samozrejme ich teda okolo obeda nemôžete nájsť so svojimi deťmi v parku či na ihrisku. Tie sú väčšinou v jasliach, s opatrovateľkami, či v škôlke.
Nie je to pre to, že by museli ísť do práce, ale oni často aj chcú byť opäť súčasťou kolektívu, byť s ľuďmi v práci. Nemusíme byť každá ako Francúzska. Páči sa mi však myšlienka, že mama nemusí znamenať neupravená žena v teplákoch.
Nechali by ste svoje dieťa od troch rokov bez vás na oslave narodenín jeho kamaráta?
Francúzska mama nechá rada svoje dieťa u jeho kamaráta bez nej. Vie, že sa musí socializovať s deťmi a že ona tam stále nemusí byť. Americká mama, by to nikdy neurobila. Zostala by na oslave so svojim dieťaťom po celý čas.
Učíte svoje deti zdraviť sa už odmalička?
Francúzi považujú za veľmi podstatné učiť svoje deti zdraviť ostatných ľudí už odmalička. Nefunguje u nich výhovorka, však je to ešte dieťa, nepozná suseda, tak pre to ho ani nemusí zdraviť.
Je to zásada, ktorú im vštepujú celý život. Poznáte niekoho, kto sa vám nikdy nezdraví? Možno nebol k tomu vedený ako dieťa, a neskôr to už nepovažoval za dosť dôležité.
Ešte chcete byť ako pravá Parížanka?
Dobre tak už máme lepšiu predstavu, aké sú niektoré francúzske, talianske, anglické a americké mamy a rodiny (viac v článku Vedeli ste, že Taliani a Francúzi vychovávajú deti inak?).
Čo sa vám páči na amerických, na veľa slovenských mamách (výchova dieťaťa ti zmení život a celá rodina sa prispôsobí dieťaťu), a čo na tých zväčša francúzskych a niektorých talianskych (dieťa sa stane súčasťou rodiny, dieťa sa musí prispôsobiť rodine)?
Aké ste maminy? Ako Francúzky, ako Američanky či máte svoj štýl slovenskej mamičky? Pochváľte sa.
Poznámka: samozrejme chudnutie je zdravé s mierou postupne s dôrazom na zdravie mamičky a bábätka
Ďalší článok o francúzskej výchove.
Zdroj: Pamela Druckerman, A dosť! Odhaľte tajomstvo výchovy z Paríža, 2012