Denisa Petráš

Vylieč sa a ži naplno

6. týždeň

Paleo spôsob stravovania

Stiahni si pomôcky do počítača a zisti čo sa môže v programe, čo nie a ako používať bezlepkové múky.

Čo ak musíš brať antibiotiká?

Ako to zvládnuť bez stresu, že čo bude s tvojím črevom. Čo máš robiť už počas brania antibiotík?

Jeden z častých mýtov je, že probiotiká sa môžu začať brať až po dobratí antibiotík. Pokiaľ probiotiká užívaš správne, teda s niekoľko hodinovými rozostupmi s antibiotikmi (podľa typu lieku), tak sa dajú užívať aj súčasne.

Probiotiká pomôžu tvojmu telu, aby sa v čreve nerozmnožili škodlivé baktérie počas brania antibiotík (niektoré baktérie môžu byť aj rezistentné voči antibiotikám).

Súčasné branie probiotík s antibiotikmi ti môže pomôcť zbaviť sa neželaných reakcií počas liečby ako sú hnačky, bolesti brucha, pocitov na vracanie, bolestí brucha či extra citlivosti (testovalo sa to).

Tak isto robili výskum, kde porovnávali ľudí, ktorí začali brať probiotiká až po liečbe antibiotikami, a tých, ktoí začali užívať probiotiká už počas liečby antibiotikami.

Výsledok?

Významne lepší mikrobióm v črevách bol u tých, ktorí začali s probiotickou liečbou už počas užívania antibiotík.

Čo máš teda robiť, keď už musíš brať antibiotiká?

1. Užívaj kvalitné probiotiká:

  • osobne odporúčam rakúske Omnibiotics 10 AAD po liečbe antibiotikami, ktoré sú bez lepku, laktózy a mliečnej bielkoviny, vhodné aj pre diabetikov), cezomňa budeš mať na ne špeciálnu 10% zľavu
  • v ponuke majú aj ďalšie rady, špeciálne probiotiká vhodné pri cestovaní, volajú sa Omnibiotics na cesty (krajiny ako sú napríklad  Egypt, Maroko, Thajsko, Dubai.., kde sú časté cudzorodé patogény, ktoré ti môžu zhoršiť trávenie na mesiace)
  • tiež Omnibiotics Flora Plus, ktoré sú vhodné pri častých zápaloch močových ciest, proti svrbeniu a páleniu v intímnej oblasti
  • proti zápcham a pre peknú pokožku bez ekzémov majú zas Omnibiotics 6
  • odporúča sa aj Saccharomyces boulardi po liečbe antibiotikami

2. Fermentované potraviny

  • vyskúšaj si doma urobiť pickles z brokolice, karfiolu či mrkvy
  • sprav si probiotický jogurt (rúra má na to zvlášť program), dajú sa už aj kúpiť na internete (Wild and Coco)
  • kimchi, kyslá kapusta (kupuj iba bez konzervantov), kombucha (iba domáca, tá kupovaná je už deaktivovaná, teda mŕtva), kokosový kefír
  • kto môže jesť sóju, môže skúsiť aj miso, natto či tempeh (u nás na Slovensku máme už tiež vlastný slovenský tempeh), sója obsahuje fytoestrogény, nie je vhodná pre mladé ženy, skôr pre ženy po menopauze (tie majú menej estrogénu)

3. Priprav si kvalitný domáci vývar, a konzumuj ho denne

Kvalitný domáci vývar je plný želatíny proti priepustnému črevu, môžeš si ho aj zamraziť do hrubého skla (takéto nádoby majú v Ikea), používaj pomalý hrniec a priprav si tam hovädzí krk, ktorý je zas plný želatíny

Probiotiká a ani fermentované potraviny si nedávaj skôr než 2 až 4 hodiny PO užití antibiotík.

Logo

Čo robiť PO užívaní antibiotík?

  • 1. Pokračuj s fermentovanými potravinami
  • 2. Užívaj stále denne probiotiká minimálne 3 týždne PO užití antibiotík (dni nevynechávaj, je to kúra, treba vždy dobrať celé balenie)
  • 3. Nezabúdaj prebiotiká (banány, cesnak, cibuľa, koreňová zelenina, listová zelenina…)
  • 4. Aj po tých 3 týždňoch je odporúčané zostať na vhodnej diéte, aby telo malo dostatok živín (napr. jeden typ z paleo stravy), a bolo pripravené, ak by znova muselo dojsť k užívaniu antibiotík v budúcnosti (po nejakej dobe si môžeš dať ďalšiu dávku probiotík, zas použi celé balenie, neprerušuj branie probiotík iba tak v strede, ak sa ti polepší).

Dr. Sarah Ballantynes