9. týždeň
Dostatok spánku
Vytvor si svoju spánkovú rutinu
Čo sa týka cirkadiánneho rytmu (biologický rytmus, ktorý má 20 až 28 hodín, kedy prebiehajú všetky dôležité procesy v našom tele) a vyhýbaniu sa modrému svetlu pred spaním, tak je výborné mať doma pohybový RED senzor mitochodriak (je na magnet, dá sa zapnúť na pohybový senzor).
Využiješ ho večer, keď stávaš k deťom, na wc, či keď večer ideš z obývačky do kúpeľne a do spálne. Nemusíš si tak už zapínať silné modré svetlo, ktoré ti oddiali spánok.
Našla som ho na internete na stránke easylight.sk. Sama som si domov kúpila 2ks, pretože som si všimla, že pokiaľ si zapnem silné svetlo tesne pred spaním, tak sa mi ťažšie zaspáva. Potom som to testovala a mala tieto výsledky: skoršie zaspanie a hlbší spánok.
Je to aj o tom, kedy sa začne tvoriť v tele melatonín (21:00), kedy sa spomaľuje naše trávenie (22:30), kedy máme najhlbší spánok (2:00), kedy je čas na vylučovanie, kedy je najnižšia telesná teplota (04:30), kedy je najprudší nárast krvného tlaku (6:00), kedy sa prestáva vytvárať melatonín (7:30), kedy prebieha najviac vylučovanie, stolica (8:30), kedy sa zvyšuje hormón testosterón (9:00), kedy sme najaktívnejšie (o 10:00), kedy máme najlepšiu koordináciu (14:30), najrýchlejšie reakcie (15:30) a najvyššiu výkonnosť a svalovú silu (17:00) a najvyšší krvný tlak (18:30).
Ďalšie informácie o spánku nájdeš v mojom článku dole. Okrem toho som si pre teba pripravila aj najdôležitejšie body o cirkadiánnom rytme a krátky test, ktorý si môžeš v priebehu týždňa vyplniť.
Podľa toho budeš vedieť ako na tom si, a kde vieš ešte svoj deň vylepšiť, ako fungovať podľa svojho prirodzeného rytmu, ktorý nám dala príroda od narodenia (zároveň s tým aj svoje zdravie, trávenie a fungovanie).
K súboru na stiahnutie, ktorý je dole, si pozri aj zaujímavý článok o spánku a výhodách meditácií.
Cirkadiánny kód od Satchina Pandu, PhD.
![](https://www.denisapetras.sk/wp-content/uploads/2024/05/rytmus-tela.jpg)