Opuchnuté brucho, bolesti, únava, potravinové intolerancie, tráviace ťažkosti, svrbivá koža a ekzémy, nestabilná váha, to je len pár z nepríjemných príznakov priepustného čreva a chronického zápalu v tele. Keď konečne zistíme, že na uzdravenie potrebujeme aplikovať do praxe všetkých 6 pilierov uzdravenia, tak sa pýtame často otázku: Dobre, ale kedy bude moje črevo už uzdravené? Koľko to bude trvať? Kedy budem mať už pokoj a užívať si život naplno?
Priepustné črevo
Uvoľnené spoje v črevách, anglický výraz leaky gut je niečo, o čom veľa ľudí vôbec nič nevie, a pritom má dnes už potravinové intolerancie, ktoré s ním súvisia každý tretí človek.
V čom je teda problém?
Lepok je veľmi prozápalový, vie aktivovať proteín zonulín, vďaka ktorému sa tesné spoje v črevách otvoria.
Prečo nemá potom ťažkosti každý človek?
Niektorí ľudia majú predispozíciu byť v autoimunitnom spektre, či získať autoimunitné ochorenie. Nie je to také jednoduché, pretože aj genetika nie je niečo, čo nám určuje v akom zdraví budeme žiť svoj život. Niektoré gény sa aktivujú a iné NIE, aj keď môžeme mať na niečo predispozíciu.
Veľký vplyv majú na nás spúšťače ochorení (traumatický zážitok, smrť v rodine, pôrod, fyzické zranenie, chemické čistenie kobercov či nábytku, branie silných antibiotík, plesne..).
Okrem toho niektorí z nás majú v sebe vírusy, ako je napr. Epstein-Barr vírus (určite poznáte ochorenie s názvom infekčná mononukleóza). Tento vírus aj po prekonaní ZOSTÁVA v tele a môže negatívne ovplyvňovať naše zdravie. Ako sa mu bude u nás dariť ovplyvňuje zas MY.
Ďalej vás môže potrápiť candida, SIBO, parazity či toxíny v tele, ktorými sa vírusy živia.
Citlivosť na lepok vs. celiakia
Podľa výskumov v Bologni po 6 mesačnej diéte bez lepku zonulín klesne, a tak sa môže priepustné črevo opäť uzatvoriť. Aj v roku 2020 sa potvrdilo, že práve zvýšený zonulín je problémom.
Aj keď zistíte, že však vy nemáte celiakiu, tak aký problém s lepkom? Netešte sa príliš skoro, pretože ešte stále môžete mať zvýšenú citlivosť na lepok, ako to mám napríklad aj ja.
Po očiste a špeciálnom stravovaní a životnom štýle podľa 6 pilierov (viac o tom nájdeš tu) som zistila, že tak ako mi odišli skoro všetky potravinové intolerancie, tak aj lepok už zjesť môžem a brucho mi neopuchne akoby som zjedla sama celé kura.
Avšak, to neznamená, že mi lepok už vôbec neškodí, keďže som už v autoimunitnom spektre a moje telo stále lepok negatívne ovplyvňuje. Zistila som napríklad, že mi zhoršuje môj mesačný cyklus, a že mávam po ňom väčšie bolesti.
Ako som vám spomínala v skupine (ak tam ešte nie si, pridaj sa tu), lepok aj mliečna bielkovina podporujú zápaly v tele, a aj keď sa vám už stav zlepšil, neznamená to, že je v pohodičke začať zas jesť pecne lepkového chleba, cestoviny s lepkom a koláče všetkého druhu.
Prečo?
Riskujete, že sa vám váš pôvodný stav zas VRÁTI.
Predstav si svoje črevo ako krásny chodníček v záhradke, o ktorý si sa starala niekoľko mesiacov. Potom tam zrazu pustíš bager (lepok, kazeín, cukor a alkohol), a čuduješ sa, že čo sa to deje, však všetko fungovalo, prečo mi začalo bývať zas zle?
6 pilierov uzdravenia a 4R
6 pilierov uzdravenia učím v online kurze Ako sa zbaviť bolestí brucha už raz a navždy, kde vás počas 10 týždňov vediem k vášmu vytúženemú výsledku. Kurz nájdeš tu.
Dobre, a čo sú potom tie 4R?
Okrem 6 pilierov je super, keď poznáš aj 4R (z angličtiny):
- Remove: eliminačná diéta (je dočasná)
- Replace: nahraďte to zdravou stravou a používaj kvalitné prírodné tráviace enzýmy na uľahčenie trávenia
- Reinoculate: zaraďte aj probiotiká (kúru)
- Repair: liečte svoje trávenie kolagénom, želatínou či aloe
Tak ako viem, že je moje črevo už uzdravené?
- Všetky tvoje tráviace problémy ti zmizli
- Už nemáš žiadne potravinové intolerancie (výnimka je lepok a mliečna bielkovina)
- Kožné problémy všetkého druhu sú preč
- Zlepšili sa ti autoimunitné markery (protilátky sa ti znížili na normálnu úroveň)
- Posunul/a si sa v autoimunitnom spektre smerom ďalej od vzniku autoimunitného ochorenia (ak ho už máš, tak by sa tvoja kvalita života mala naozaj značne zlepšiť, tento stav si vieš dlhodobo udržať)
Zdroj:
Dr. Sarah Ballantynes
giphy.com