Čína je krajina, kde máte na výber z desiatok typov zeleniny, ovocia a kde sa skoro vôbec nejedia zákusky, torty a pšeničný chlieb (používajú ryžovú múku). Je to krajina kde uvidíte nádhernú prírodu, krásne kláštory s pagodami, dymiace sa voňavé tyčinky, tancujúcich Číňanov na námestiach (napríklad známy tanec Gangam style alebo spoločenský tanec či cvičenie taichi). Čína je jednoducho krajina mnohých chutí a vôní. Ľahko si ju zamilujete.
V Číne zažijete aj neuveriteľné dobré jedlo so všetkými chuťami, tradičné sýte teplé raňajky s polievkami a s vajíčkom, s paradajkami a s nudlami, so zmiešanou ryžou a so zeleninou, zakopané ,,storočné“ vajcia na jedenie, zelený čaj vo whiskey na diskotékach, spoločné obľúbené a veľmi populárne karaoke a veľa ďalšieho.
Mala som to šťastie, že som stihla navštíviť Čínu niekoľkokrát, keď sa to ešte dalo bez problémov s testami a s karanténou. Nikdy som si nevedela predstaviť, čo mám čakať, keď tam prídem. Naozaj na reálnu Čínu vás nepripraví žiadna príručka ani cestopis, musíte ju zažiť na vlastnej koži.
V Číne sme navštívili mestá ako sú Shanghai, Hong Kong, Suzhou, Dongguan, Hangzhou, Changzhou, Humen Town, Chendu (krásne pandy sme tam videli), Lushan (bol tam veľký budha an hore), Xian (najznámejšia terakotova armáda) a Kanton (vysoký mrakodrap 540 m)…
Čo ma prekvapilo?
1. Číňania nesmú nikdy ,,stratiť tvár“
Nesmú vyzerať neschopný niečo pre vás urobiť. Chcú vyzerať tak, že je vždy všetko možné, postarajú sa o vás a vybavia za vás všetko, čo si budete priať. Niekedy aj napriek tomu, že by vám klamali, urobia všetko tak, aby ste boli spokojní.
Vždy ak vám dá Číňan vizitku, pekne ju treba chytiť do oboch rúk a detailne si ju prečítať. Inak môžete človeka, ktorý vám ju dal veľmi uraziť.
Tiež ak s niekým z Číny idete von a on vás pozve je veľmi neslušné len tak na rýchlo odísť domov (aj keby vám bolo zle).
Fráza ,,Išli sme sa najesť do čínskej reštaurácie“ nemá veľa spoločného s tým, ako úžasne sa viete najesť naozaj v Číne. V Číne sme navštívili veľa neuveriteľných a krásnych reštaurácii plných akvárií s rybami a s inými rôznymi morskými živočíchmi. Vedia tak úžasne pripraviť rôznu zeleninu, že sa budete olizovať až za ušami a budete jej chcieť ešte viac.
Tak isto z ich dlho varených polievok vám tak zlepšia vaše trávenie, že budete mať pocit, že ste aspoň o 10 rokov mladší.
2. Obrovský výber zeleniny, ovocia a živočíchov, ktoré si môžete vybrať na obed, Čína je krajina mnohých chutí a vôní
Samozrejme z tohto bodu som bola prvýkrát v šoku, keď som videla v akváriách hady, korytnačky, krokodílov a všelijaké malé morské potvorky so žiabrami a desiatkami nožičiek. Neskôr už boli tieto živočíchy pripravené na tanieri.
Samozrejme, máte všetko extra čerstvé. Takýto výber nájdete však iba v niektorých exkluzívnych reštauráciach, nie je to tak všade.
3. Chýbajúce dezerty, torty, zákusky, pečivo, cukor, chlieb a rožky
Približne po desiatich dňoch v Číne som si uvedomila, že som ani raz nejedla žiadnu klasickú sladkosť. Prekvapivo mi ani nechýbala, dokonca som sa cítila naozaj oveľa lepšie. Namiesto toho sme asi tak dvakrát jedli varený čierny koreň s vanilkovou omáčkou (nebolo to vôbec zlé ako to môže znieť) a ešte ,,kockatý” koláč so zmrzlinou vo vnútri (naozaj mal tvar kocky).
Chlieb ani rožky v Číne tiež tak ľahko nenájdete, namiesto toho však môžete objaviť rôzne typy sladkých placiek/palaciniek z ryžovej múky. V mojom prípade mi strava bez sladkostí veľmi pomohla a vždy som sa tam cítila ako znovuzrodená, nemala som ani raz žiadne črevné ťažkosti.
4. Dlhé nechty na malíčku či na všetkých nechtoch u mužov
Prekvapivé pre mňa bolo, keď som videla, že naši čínski priatelia nosia naozaj dlhé nechty. V čínskej kultúre je tento fenomén spôsobený tým, že všetci bohatí ľudia, čo nemusia manuálne pracovať si môžu dovoliť nechať narásť dlhé nechty.