Je zaujímavé, že sa skoro nikde nehovorí o dôležitosti prospešných črevných baktérií, a ak aj áno tak vám nikto nepovie, čo máte robiť, aby ste si ich podporili, a čo naopak robiť nemáte. V dnešnej dobe korona vírusov je ešte podstatnejšie podporiť si našu vlastnú ,,armádu“, náš imunitný systém. Ak ste sa ešte nestihli pridať do skupiny Liečenie trávenia stravou bez lepku a mlieka, tak to určite urobte teraz, ak si chcete ušetriť hodiny čítania odborných kníh o trávení a uzdravovaní tela.
Podľa Ľudmily Bendovej je ľudský mikrobióm veľmi podstatný. Zamerať sa však musíme na prijímanie potravín, ktoré neboli pestované pomocou pesticídov, herbicídov a hnojív. Všetky tieto látky škodia včelám, pôde a nakoniec aj nám.
Pomôcť si môžete aj prirodzeným zdrojom probiotických kultúr, ktoré nájdete v kyslej kapuste a v živých kultúrach v jogurte ( vyrobiť si napríklad môžete domáci kokosový jogurt v trúbe na nízky stupeň s probiotikami, sama som to skúšala a jogurt bol výborný). Zdravé sú aj fermentované potraviny ako sójová omáčka tamari (veľmi dobre ochutí vaše jedlá a dá sa použiť aj k sushi), pasta miso či tempeh. V našich črevách totiž sídli 80 % našej imunity a osídlenie rôznymi baktériami ovplyvňuje našu náladu, sústredenie, výkonnosť a sklon k zápalom (Ľ. Bendová, 2017). Osobne mám ešte rada aj Umeocot (ocot z japonských sliviek).
Stále viac odborníkov vyzdvihuje dôležitosť črevného mikrobiómu. Škoda len, že niektorí doktori o tom zatiaľ veľmi nehovoria. O prospešných črevných baktériach a probiotikach sa hovorí iba vtedy, keď berieme antibiotika. Avšak tento citlivý systém prospešných baktérií si ničíme každý deň škodlivou stravou plnou chemikálií (napr. si prečítajte, čo obsahuje saláma, šunka a slanina), toxickým prostredím (upratovanie toxickými prostriedkami), alkoholom či antikoncepciou.
Fytoterapeut Martin Kolár sa domnieva, že ak dáte svojmu dieťaťu do stravy mliečne výrobky pred šiestym mesiacom života, je pravdepodobný vznik alergie na kravské mlieko.
Sama som kedysi ako malá pila veľa kravského mlieka. Tento zvyk spolu s ďalšími faktormi mohol tiež prispieť k mojej neskoršej intolerancii na mlieko.
Autoimunitné ochorenie a prílišné zvyšovanie imunity
Autoimunitné ochorenie je zvláštny stav, kedy vaše telo začne vyrábať protilátky, a tým sa pomaly zabíja. Podľa Anthony Wiliama (autor kníh Medicínske médium, Záchrana pečene, Zelerová šťava a iné) telo nikdy nezačne bojovať proti sebe bez dôvodu. Ako dôvod udáva vírusy v našom tele (hlavne vírus mononukleózy ktorý môže byť v našom tele stále aktivovaný).
Alergie a intolerancie nie sú autoimunitné ochorenia, avšak je pri nich dlhodobo zaťažovaný imunitný systém , a tak sa môže neskôr objaviť aj autoimunitná choroba.
Musíme si dávať tiež pozor na rastliny, ktoré zvyšujú imunitu, práve to by nebolo žiadúce, lebo imunitný systém je už aj tak sám o sebe dosť preťažovaný. Sú to napríklad rastlina Echinacea a třezalka ( M.Kolár 2017).
Nie je vhodné, aby si dieťa zvykalo príliš skoro na pravidelné pitie kravského mlieka, ak jeho rodičia nevedia dobre tráviť laktózu a mliečnu bielkovinu. Organizmus dieťaťa sa musí pomaly prispôsobovať strave. Mliečne výrobky vo veľkom množstve môžu podráždiť detské trávenie.
60 % Európanov nie je schopných tráviť laktózu (kvôli mutácii génu MCM6)
30 % Európanov má vo svojej genetike pozitívny gén HLA Q2 alebo Q8, čo znamená, že sú v rizikovej skupine precitlivenej na lepok.
Ako doplnky stravy sa odporúčajú kvalitné tráviace enzýmy, vitamín D, Omega 3 mastné kyseliny a vláknina (K. Boesenberg, 2017).
Odporúčam vám kupovať doplnky stravy hlavne na internete, výnimočne v lekárni, pretože si tak môžete dobre porovnať kvalitu a zloženie produktov. Ja kupujem výnimočne v lekárni probiotiká Colon Dophilus (cenovo dostupné) alebo Omni biotic (hlavne po silných antibiotikách, sú veľmi kvalitné, ale aj dosť drahé) na internete, tráviace enzýmy, prírodný vitamín C (z ovocia Acerola či z plodu baobabu) vždy z internetu. Existuje už niekoľko výborných českých a slovenských stránok, kde nájdete vyššiu kvalitu ako v lekárňach. Hlavne nekupujte prvé hneď to, čo vám lekárnička ponúkne. Vždy máte na výber.
Prejdite na netoxickú domácnosť
Odporúčam vám byť členom skupiny Svet non toxic na Facebooku. Tá skupina má dobre vypracované dokumenty k rôznym témam úplne zadarmo. Mne veľmi pomohli pri rozhodovaní aké potravinové doplnky chcem a potrebujem naozaj užívať.
Ako viete brániť svoj imunitný systém?
Na výber máte z nasledujúcich možností. Môžte kupovať netoxické čistiace prostriedky, netoxickú kozmetiku a všetko do domácnosti. Používajte prírodné materiály, dajte si do bytu kvety a uvažujte nad matracmi bez vysokého obsahu spomaľovačov horenia.
Obliekajte sa hlavne do prírodných materiálov ako bavlna a ľan a pite filtrovanú vodu. Nepoužívajte ,,papierové“ a plastové vrecúška na čaj (sáčky na čaj v tvare pyramídy obsahujú bisfenol A, bisfenol S, čo sú hormonálne disruptory), ktoré sú plné škodlivých dioxínov, kúpte si ušité nebielené menštruačné vložky bez chemikálii a umelých vôní (ešte sú aj ekologické, stačí ich prať na 60 stupňov v pračke a budete ako v bavlnke, jedna Češka ich šije na šijacom stroji, na výber máte veľa krásnych motívov, značka Alucha). Kúpte si radšej sypané čaje než tie vo vrecúškach a nebielený toaletný papier (Prof. RNDr. A. Strunecká, 2016).
Tak isto nepite vodu z plastových fliaš, nejedzte konzervy a tuniaka a namiesto umelých parfémov a vôní používajte prírodné éterické oleje, ktoré vás zharmonizujú a zlepšia vám náladu.
Všetky tieto rady nemusíte hneď dodrživať na 100 %, začnite postupne a keď si miniete toxické verzie produktov, kúpte si potom už netoxickú kvalitu (netoxickadomacnost.cz napríklad, stránka sa dá zmeniť aj na euro namiesto Kč, moja obľúbená stránka prirodaregeneruje.cz). Členky skupiny Svet non toxic osobne schvaľujú produkty, ktoré sa potom predávajú na stránke.
Tiež ostatné rady môžte využiť tak, že napríklad obmedzíte svoj príjem tuniaka z konzervy. Nemusíte s jeho konzumáciou úplne prestať. Keď vás však trápia neustále bolesti brucha, nafukovanie, pocit plnosti tak vtedy by som sa snažila dodržiavať čo zvládnete aspoň mesiac.
,,Mlieko som už vylúčila a stále mi je zle. Niekedy však zhreším. Čo robím zle?”
Najčastejšie vidím otázky na Facebooku typu: ,,Mlieko som už vylúčila a stále mi je zle. Niekedy však zhreším.” Snažte sa pri liečení vašich čriev byť na seba prísni. Roky ste do seba hádzali všetko, čo vás napadlo, tak im dajte šancu sa ÚPLNE vyliečiť.
Ak budete podvádzať počas stavu liečenia, tak vždy môžete začať odznova. Tiež si môžete vyskúšať, či vám náhodou nerobí ťažkosti aj lepok (mlieko a lepok bývajú častá dvojička).
Ďalšie články zo série autoimunita nájdete tu.
Zdroj obrázkov: freepik.com